آغاز موج جدید قیمت در بازار دلار و سکه

قیمت انواع ارز در معاملات بانک‌ها و صرافی‌های مجاز، حاکی از افزایش اندک نسبت به روزهای گذشته است. این افزایش در واکنش به تصمیم آتی FATF در خصوص ایران اتفاق افتاده است.

به گزارش بنکر (Banker روز گذشته بانک‌ها هر دلار را از متقاضیان به نرخ ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان خریداری و نرخ خرید هر یورو را نیز ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کردند.
نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هم به این صورت است که هر دلار آمریکا ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان خریده و ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته می‌شود. بر این اساس همچنان فاصله قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌ها ۳۰۰ تومان برجا مانده است در صورتی که پیش از این، فاصله قیمتی خرید و فروش حدود ۱۰۰ تومان بود.
همچنین دیروز هر یورو در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان خریده و ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان فروخته می‌شد که فاصله نرخ خرید و فروش این نوع ارز هم ۳۰۰ تومان مانده است.
علت رشد جدید نرخ دلار در روزهای اخیر نزدیک شدن به نشست FATF و نگرانی از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه این نهاد مالی است. قرار است نشست اصلی FATF در روزهای پایانی بهمن امسال برگزار شود که در آن به موضوع تصویب نشدن لوایح FATF پرداخته می‌شود.
این‌گونه شایعه شده که ایران به دلیل تصویب نکردن همه لوایح FATF در لیست سیاه این نهاد قرار می‌گیرد، اما برخی دیگر معتقد هستند که بعید است این اتفاق در نشست پیش روی FATF رخ دهد. پیش‌بینی می‌شود اگر افزایش تدریجی قیمت‌ها در بازار ارز تداوم یابد، اوایل هفته آتی دلار وارد کانال ۱۴ هزار تومان خواهد شد.
در واکنش به نوسانات قیمتی در بازار ارز، سکه نیز روند افزایش قیمت خود را آغاز کرده است به طوری که روز گذشته قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رشد حدود ۲۰ هزار تومانی نسبت به روز معاملاتی دوشنبه به بهای پنج میلیون و ۱۱۰ هزار تومان فروخته شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز پنج میلیون و ۹۰ هزار تومان به فروش رسید.
همچنین نیم‌سکه دو میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۳۰ هزار تومان دادوستد شد. علاوه بر این هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۵۲۰ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۲۵۵ هزار تومان به فروش رسید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار