آیا طلا گران می‌شود؟

حالا که قیمت طلا در بازار ایران ۴۰ هزار تومان ارزان‌تر از معادل جهانی آن است، برخی معتقدند قیمت طلا طی روز‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش بنکر (Bankerآن‌ها می‌گویند چنین اتفاقی باعث توقف واردات یا حتی خارج شدن طلا از مرز‌ها و فروش آن در بازار‌های دبی می‌شود. به اعتقاد آن‌ها این دو عامل باعث افزایش تقاضا در بازار شده و قیمت طلا را در بازار ایران به سطح بازار‌های جهانی می‌رساند که در حال حاضر ۶۳۰ هزار تومان است. آن‌ها همچنین معتقدند با شروع شدن فعالیت کسب و کار‌ها و راه افتادن بازار ارز، قیمت دلار افزایش دوباره خواهد داشت و باعث گران شدن طلا خواهد شد. البته چنین ایده‌ای مخالفانی هم دارد.
بعضی معتقد هستند اختلاف قیمت طلا در بازار ایران و جهان امری عادی است. وقتی مشتری در بازار نباشد چنین اتفاقی اصلا دور از ذهن نیست. آن‌ها معتقدند قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار صرفا بر اساس مظنه تعیین می‌شود. مظنه را هم بازاری‌ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌کنند و قیمت اونس جهانی صرفا یکی از فاکتور‌ها برای تعیین قیمت طلا است. آن‌ها می‌گویند با توجه به شیوع ویروس کرونا، امکان خروج طلا از کشور مثل روز‌های عادی وجود ندارد و این امر باعث می‌شود اختلاف قیمت در بازار ایران و جهان پابرجا بماند. به خصوص که ماه رمضان در پیش است و این موضوع بیشتر از قبل روی کاهش تقاضا تاثیرگذار خواهد بود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار