احتیاط معامله‌گران کاهشی دلار

معامله‌گران کاهشی نسبت به قبل در مورد وقایع بازار با احتیاط بیشتری نظر می‌دهند.

به گزارش بنکر (Banker این گروه عنوان می‌کنند که دلار بدون حمایت بنیادی با افزایش قابل توجهی مواجه شده است. آنها چنین رشدی را بیشتر ناشی از عوامل روانی و جوسازی‌های سیاسی می‌دانند و اذعان دارند که دلار حتی اگر کمی بیشتر رشد کند، سرانجام دچار ریزش سنگینی خواهد شد.

البته بسیاری از آنها، انتظار ریزش دلار از مرز ۳۰ هزار تومان را داشتند؛ ولی ورود قوی این ارز به کانال بالاتر، اکنون تردید آنها در مورد افت قیمت را بالاتر برده است. با این حال، کسانی که از خرید دلار در کانال‌های پایین‌تر جا مانده‌اند، اطمینان زیادی برای خرید در چنین سطوح قیمتی را ندارند.

دسته دیگری از کاهشی‌ها به اظهارات روزهای اخیر بازارساز اشاره می‌کنند. آنها عنوان می‌کنند که بانک مرکزی طی دو روز حدود ۱۶۰ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی عرضه کرده است و در روز دوم تنها یک میلیون و ۵۰۰هزار دلار از این میزان عرضه، تقاضای خرید پیدا کرده است. به باور آنها، این مساله نشان می‌دهد که حداقل افزایش قیمت ارز از جنس افزایش تقاضا برای اسکناس آمریکایی در بازار داخلی نیست و ممکن است این رشد تحت تاثیر تقاضای حواله‌ای باشد.

به باور آنها اگر مشکل خاصی در سمت حواله ارز وجود نداشته باشد، به‌تدریجی دلارهایی که در بازار متشکل عرضه می‌شوند، سر از کف بازار درخواهند آورد و در نتیجه قیمت دچار نزول خواهد شد.

باید در نظر گرفت که نوع عرضه بازارساز در بازار متشکل نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بازارساز تنها در صورتی می‌تواند مدیریت نوسان بازار را به دست بگیرد که با قیمت‌هایی نزدیک به بازار آزاد اقدام به عرضه ارز کند. در غیر این صورت تنها با ایجاد رانت زمینه‌ساز هدررفت منابع ارزی خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار