اقساط وام جدید مسکن بدون سپرده

شورای پول و اعتبار در هفته گذشته با پیشنهاد‌های مطرح‌شده از سوی بانک مرکزی مصوباتی در رابطه با وام مسکن داشت. در اهم این تغییرات تصمیم به افزایش مبلغ وام از طریق خرید اوراق در بورس گرفته شد و مبلغ فعلی وام به‌صورت انفرادی و زوجین برای هر نفر تا ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، تا پیش از این متقاضیان وام بدون سپرده می‌توانستند از طریق خرید اوراق در بازار بورس و بر اساس مناطق جغرافیایی خود نسبت به دریافت این تسهیلات اقدام کنند. این تسهیلات به‌صورت انفرادی در تهران ۶۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۵۰ میلیون و سایر مناطق ۴۰ میلیون تومان بود. همچنین برای زوجین نیز به ترتیب مناطق ۱۰۰ میلیون، ۸۰  میلیون و ۶۰ میلیون تومان تعیین‌شده بود که با مصوبه اخیر شورا به ازای هر نفر تا ۱۰ میلیون تومان اضافه خواهد شد.
در حالی هنوز جزئیات این مصوبه و سازوکار دریافت وام‌های جدید از سوی بانک مرکزی و بانک مسکن تعیین و اعلام‌نشده است که با توجه به سود فعلی ۱۷٫۵ درصدی که برای بازپرداخت وام از طریق اوراق وجود داشته و دوره بازپرداختی تا سقف ۱۲ سال، می‌توان حدود اقساط و سود پرداختی را تعیین کرد.
از سویی دیگر متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن از این محل باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان از وام موردنظر، یک برگ اوراق تهیه کنند. در حال حاضر قیمت هر برگ اوراق حدود ۷۲ هزار تومان است که صاحب وام باید هزینه پرداخت آن را نیز تأمین کند.
اما بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، متقاضیان دریافت وام مسکن می‌توانند وام جعاله را نیز دریافت کنند. مبلغ وام جعاله تا پیش از  این ۱۰ میلیون تومان بود که با تصمیم اخیر شورا به ۲۰ میلیون تومان افزایش‌یافته و می‌توان در کنار مبلغ اصلی وام برای دریافت آن نیز اقدام کرد.
در این تصمیم‌گیری تأکید بر این است که در کنار بانک مسکن، بانک‌های تجاری نیز برای پرداخت وام‌های جدید اقدام کنند. این در حالی است که پیش‌تر هم شورای پول و اعتبار پرداخت وام تا سقف ۶۰ میلیون تومان را برای بانک‌های تجاری آزاد اعلام کرده بود، اما هیچ گزارشی در مورد اقدام بانک‌های تجاری برای پرداخت وام مسکن وجود نداشت و اقدامی نکردند؛ بنابراین به نظر می‌رسد این بار هم  بانک مسکن است که باید محور اصلی پرداخت وام‌های افزایش‌یافته جدید باشد.

شرح
شرح
مبلغ قبلی
مبلغ جدید
اقساط
سود وام
مجموع بازپرداخت در ۱۲ سال
تعداد اوراق موردنیاز
هزینه فعلی خرید اوراق
تهران (انفرادی)
۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۶۴۰٫۰۰۰
۶۸٫۰۰۰۰٫۰۰۰
۱۳۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۴۰
۱۰٫۰۸۰٫۰۰۰
مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت (انفرادی)
۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۵۴۸٫۰۰۰
۵۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۱۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۲۰
۸٫۶۴۰٫۰۰۰
سایر مناطق شهری (انفرادی)
۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۴۵۰٫۰۰۰
۴۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۹۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۰۰
۷٫۲۰۰٫۰۰۰
تهران (زوجین)
۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱٫۱۰۰٫۰۰۰
۱۱۶٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۳۶٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۴۰
۱۷٫۲۸۰٫۰۰۰
مراکز استان و شهرهای بالای  200 هزار نفر جمعیت (زوجین)
۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۹۱۵٫۰۰۰
۹۷٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۹۷٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰۰
۱۴٫۴۰۰٫۰۰۰
سایر مناطق شهری (زوجین)
۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۷۳۰٫۰۰۰
۷۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۵۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۶۰
۱۱٫۵۲۰٫۰۰۰
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار