ایجاد صندوق های بازنشستگی اختیاری

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی می گوید که موضوع ایجاد صندوق های بازنشستگی اختیاری در سطح کلان از سوی بیمه مرکزی درحال پیگیری است و مراحل تدوین آیین نامه را می گذراند.
98/09/17 يكشنبه 12:15
کد خبر: 261894

mosadegh

به گزارش بنکر (Banker)، دکتر رحیم مصدق در گفت وگو با خراسان معتقد است که ایجاد صندوق های بازنشستگی اختیاری تاثیر خوبی در افزایش ضریب نفوذ بیمه در اقتصاد می تواند داشته باشد که جزئیات بیشتر را در پرسش و پاسخ با وی می خوانید:


* در همایش بیمه و توسعه این بحث مطرح شد که عدد ضریب نفوذ بیمه ،برای مقایسه کشورها و حتی سهم بیمه در اقتصاد کشورها کاملا گویا نیست، دراین خصوص توضیح می فرمایید؟
دردنیا برای مقایسه نظام های بیمه ای از شاخص های متفاوتی استفاده می کنند که یکی از آن ها ضریب نفوذ بیمه است، یعنی نسبت حق بیمه تولیدی شرکت های بیمه به تولید ناخالص داخلی یا جی دی پی. شاخص های دیگری هم وجود دارد که باید آن ها را درنظر گرفت ، ازجمله حق بیمه سرانه و میزان و تنوع پوشش های بیمه ای و مواردی از این قبیل که اگر مجموع این ها را در کنار هم درنظر بگیریم می توانیم شاخص دقیق تری داشته باشیم.


* ما دراین همایش به نقل از دکتر علی سوری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران این بحث را داشتیم که ضریب نفوذ نمی تواند سهم بیمه دراقتصاد را کامل نشان دهد، نظر شما چیست؟
این فرمایش ایشان است و ممکن است کسانی این ایده را قبول نداشته باشند. روش های دیگری نیز وجود دارد، ازجمله این که برمبنای ارزش افزوده ای که هریک از فعالیت های اقتصادی دریک صنعت ایجاد می کند، محاسبه کنیم که این حساب شده است ؛از سوی دیگر باید وضعیت نظام های بیمه اجتماعی و بیمه های پایه را درنظر گرفت، ممکن است در برخی نظام های اقتصادی سطح دخالت دولت و بیمه های اجتماعی به شدت پایین باشد و همه چیز را به خود افراد واگذار کرده باشند، مثلا در کشور ما بخش اعظم جامعه که شاغل هستند، بیمه بازنشستگی دارند که مترادف حقوق شاغلان است، دربرخی کشورها حقوق بازنشستگی درحد پایه است و بقیه بازنشستگی ها از نوع اختیاری است، ما همان طور که دراحکام دایمی برنامه های توسعه داریم و درمجلس تصویب شده و درمرحله تدوین آیین نامه است، ایجاد صندوق های بازنشستگی را می توانیم داشته باشیم که درافزایش ضریب نفوذ بیمه به ویژه در بیمه های زندگی می توانند خیلی موثر باشند و این موضوع درسطح کلان درحال پیگیری است.


* سهم بیمه های زندگی درکل پرتفوی صنعت بیمه ما خیلی با کشورهای پیشرفته فاصله دارد، دراین زمینه بیمه مرکزی چه طرح و برنامه ای دارد؟
 ما طرح های مختلفی داریم، یکی بازدهی ذخایر بیمه های زندگی است، اگر بیمه زندگی بخرید، وقتی بیمه گذار حق بیمه می پردازد، از محل آن ذخایر ریاضی تشکیل می شود، شرکت های بیمه باید با این ذخایر ریاضی سرمایه گذاری کنند و بازدهی داشته باشند. برای شرکت و بیمه گذار، یکی از برنامه ها آن است که مقررات سرمایه گذاری منابع شرکت های بیمه را به نحوی اصلاح کنیم که بیشترین افزایش را دربازدهی سرمایه گذاری داشته باشد.این جزو تکالیف ما در برنامه ششم است که آیین نامه سرمایه گذاری دررابطه با آن به تصویب شورای عالی بیمه رسیده است و سرمایه گذاری ذخایر ریاضی از سایر ذخایر جدا شده است.یکی دیگر از برنامه ها تنوع بخشی به خدمات بیمه های زندگی و همین طور تنوع بخشی به نحوه سرمایه گذاری منابع بیمه های زندگی است که مجوزهای جدیدی برای انواع بیمه های زندگی به شرکت ها داده ایم ، مثلا مجوز فروش بیمه زندگی برمبنای یونیت لینک ها که با ذخایر ریاضی انواع واحدهای سرمایه گذاری را بخرند، صادرکرده ایم. یکی دیگر از کارها اصلاح مقررات مربوط به جذب نمایندگان فروش بیمه های زندگی بود که افراد باوجود داشتن شغل های دیگر مانند استاد دانشگاه یا معلم ، بتوانند به عنوان نماینده فروش بیمه زندگی فعالیت کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار