بازارهای مالی چقدر جذابیت دارند؟

آیا شبکه‏ های دلالی مالی در ایران آنقدرها قدرت دارند که با فضاسازی رسانه ‏ای جریان انتقال پول را تغییر دهند؟

به گزارش بنکر (Banker)،  در مورد این پرسش هیچ مستند محکمی وجود ندارد. ولی پیش از این حداقل در مورد قیمت‏گذاری دلار در اوج بحران ارزی،‏ شبکه دلالی به رسانه ‏ها دسترسی پیدا کرد و با این ابزار به روند قیمت‏ گذاری‏ها جهت داد.

پس از آن در مورد موضوعات دیگر مانند فعالیت چند صرافی در دبی هم از این ابزار بارها استفاده شد. در حال حاضر هم به نظر می‏رسد که تعداد قابل‌ توجهی کانال تلگرامی در حال فعالیت در زمینه بازارهای مالی هستند.

یک مقام آگاه در دولت به سازندگی گفته است که بیش از ۲ هزار کانال با انتشار اخبار جعلی در بزنگا‏ه‏ های مختلف در تلاش برای تاثیرگذاری در روند حرکتی بازارها هستند. هرچند صحت این ادعا هنوز از سوی نهادهای رسمی تایید نشده، ولی به نظر می‏ رسد جریان رسانه‏ای مخالف دولت و به‌خصوص دلالان در پیوندی ناگهانی در حال برهم‌زدن نظم اقتصاد ایران هستند.

به‌خصوص این اقدامات در مورد انتشار اطلاعاتی در مورد قیمت کالاهایی مانند طلا، ‏سکه و دلار به شدت فعال است. خروج دارایی‏ های مردم از بانک ‏ها ضمن آنکه موجب رونق بخشیدن به بازارهای موازی می ‏شود، نوعی بحران امنیتی را نیز در کشور دامن می‏زند. این نوع فعالیت‏ ها از زمانی شدت گرفت که میزان بازدهی بازارهای سکه و دلار به شدت کاهش یافت و در مقابل آن، بازار سرمایه به بازدهی ۷۵ درصدی تنها طی ۴۰ روز ابتدای امسال رسید.

با ادامه این وضعیت پیش‌بینی می‏ شود که موج‏سازی‏ های رسانه ‏ای در مورد وضعیت عمومی بازارها نیز با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار