بازی سکه‌ بازان با دلار

زمانی که روند بازارها به شکل جدید کاملا صعودی نبود، بعضا سکه‌بازان از اهرم دلار استفاده می‌کردند تا آنها را از نوسانات روزمره بعضا شدید اونس در امان نگه دارد.

به گزارش بنکر (Banker به‌عنوان مثال گاهی پیش می‌آمد که معامله‌گران اقدام به فروش سکه با قیمت‌هایی پایین کرده باشند، در این بین بهای طلای جهانی به یکباره بالا می‌رفت و ظرفیت افزایش قیمت را برای سکه ایجاد می‌کرد. سکه‌بازان برای اینکه چنین اثری را حداقل به‌صورت کوتاه‌مدت خنثی کنند یا حداقل ضرر خود را کاهش دهند و برای معاملات بعد زمان بخرند، به یکباره به بازار ارز هجوم می‌آوردند و با فروش دلار سعی می‌کردند که نرخ ارز را کاهشی کنند. در واقع معادله، افزایش یکباره اونس، با کاهش قیمت دلار توسط سکه‌بازان خنثی می‌شد.

برعکس این اتفاق نیز در بازار رخ می‌داد. به‌عنوان مثال ممکن بود که معامله‌گران اقدام به خرید سکه کرده و در انتظار افزایش قیمت‌ها باشند. با این حال، بهای طلای جهانی یکباره کاهشی می‌شود و سکه را برخلاف انتظار آنها در معرض نزولی شدن قرار می‌دهد. در این مسیر این بار سکه‌بازان با قدرت وارد بازار دلار می‌شدند و با خریدهای خود قیمت این ارز را بالا آورده و از ارزش سکه حمایت می‌کردند. 

البته هیچ کدام از این حمله ها، قابلیت ادامه‌دار بودن را به دلیل توان محدود سفته‌بازان نداشت، ولی حداقل زمان کوتاهی را برای آنها فراهم می‌کرد که خود را با تغییرات ایجاد شده در بازارها با ضرر کمتری تطبیق دهند. در سال ۹۹ چنین اتفاقی کمتر رخ داده است، چرا که معامله‌گران سه بازار تقریبا انتظارات مشابه افزایشی داشته‌اند و در یک جهت حرکت کرده‌اند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار