بانکداران ایران: ما هم حق تصمیم‌ داریم

با وجود اینکه هنوز خبری در مورد هشدارسازمان‌ها و نهاد‌های جهانی به نظام بانکی ایران به بیرون درز نکرده، اما با توجه به سطح مراودات نظام بانکی با بانک‌های جهانی برای انجام نقل و انتقال‌های پولی به‌ویژه برای صادرات و واردات به‌طور حتم نظام بانکی حتی بیش از بازار سرمایه از اثرات تأیید نشدن اجرای قوانین مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم صدمه خواهد دید.

time

به گزارش بنکر (Banker)، هنوز به‌طور دقیق برآوردی از اثرات این موضوع انجام نشده است اما برخی خبرها نشان می‌دهد نگرانی‌ها در سیستم بانکی نسبت به تصویب نشدن این قوانین در حال اوج گرفتن است؛ چنان‌که دیروز رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد سرنوشت لوایح پالرمو و CFT گفت: یقین دارم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام حتما حساسیت موضوع و ضرورت تداوم مناسبات بانکی و پولی در شرایط تحریم را درنظر می‌گیرند.

عبدالناصر همتی افزود: باید بپذیریم که بانک مرکزی در حدی که در این شرایط بسیار سخت و حساس، تکلیف دارد، حقی هم در تصمیم‌سازی‌ داشته باشد.

 

   تبعات نپیوستن ایران به FATF

مخالفان و موافقان پیوستن ایران به FATF در رد و تأیید این موضوع دلایل مختلفی دارند؛ با این حال به‌نظر می‌رسد راهی به جز پیوستن ایران به FATF باقی نمانده است. وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی و بازار‌های مالی در مورد تبعات پیوستن و نپیوستن به FATF گفت: اگر به این لایحه نپیوندیم در لیست کشورهای پر ریسک قرار می‌گیریم و از لیست سیاه خارج نمی‌شویم که باعث می‌شود بانک‌های دنیا در تبادلات مالی با ایران محتاط شوند و حاضر به ریسک مبادلات مالی با ایران نباشند.

شقاقی ادامه داد: چنانچه ایران به FATF نپیوندند اقتصادش در دنیا منزوی می‌شود و هزینه‌های مبادله بالا می‌رود، زیرا مجبور است بانک‌های دنیا را قانع کند که همکاری کنند.

محمود جام‌ساز اقتصاددان هم در این‌باره گفت: اگر این اتفاق نیفتد، تحریم‌های اروپا نیز به تحریم‌های قبلی اضافه خواهد شد. او افزود:اگر ایران FATF را تصویب نکند تحریم‌های اتحادیه اروپا به تحریم‌های آمریکا اضافه خواهد شد. یعنی تحریم‌ها مضاعف می‌شوند و اقتصاد ایران روزبه‌روز کوچک‌تر خواهد شد و به‌شدت در تنگنای مالی قرار خواهد گرفت.

جام ساز ادامه داد: در این شرایط نه سرمایه‌ای وارد کشور می‌شود و نه سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، زیرا انباشت سرمایه به‌دست عده‌ای خاص است که به رانت‌های دولتی مرتبط هستند و به اطلاعات فرادولتی دسترسی دارند؛ به همین دلیل است که با وجود نقدینگی بسیار زیاد در کشور، بخش خصوصی از کمبود نقدینگی رنج می‌برد.

او با بیان اینکه 3 کشور انگلیس، فرانسه و آلمان برای حفظ برجام ساز وکارهای مختلفی را پیشنهاد کردند، ادامه داد: یکی از این ساز و کارها اینستکس بود تا از طریق آن ایران بتواند برخی اقلام خود را صادر و پول آن را به راحتی دریافت کند. البته اجرای آن مشروط به پیوستن ایران به FATF است. اروپا پیشنهاد کرد ایران لوایح مختلف FATF ازجمله CFT و پالرمو را بپذیرد تا در برجام بماند و اینستکس اجرا شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار