telegram

تاکتیک بازارساز برای مهار نوسان دلار

یکی از دلایلی که انتظارات نوسان‌گیران محقق نشد، تاکتیک بازارساز بود. به گفته فعالان، در ابتدای روز قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۳ هزار و ۳۸۰ تومان درج شد که ۴۳۰ تومان بیشتر از بهای این ارز در روز پنج شنبه بود.

به گزارش بنکر (Banker به گفته برخی بازیگران ارزی، بازارساز با این تاکتیک توانست مانع از ورود تقاضای کاذب به بازار شود. در واقع اگر قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌ها روی عدد ۱۲هزار و ۹۵۰ تومان باقی می‌ماند، ممکن بود افراد زیادی به طمع بهره بردن از اختلاف قیمت آن با بازار آزاد در موقعیت خرید قرار بگیرند. البته با وجود افزایش قیمت ابتدای روز بر تابلوی صرافی‌های بانکی، افرادی در برابر دو صرافی بزرگ خیابان فردوسی حضور داشتند ولی نکته جالب آن بود که آن سوی خیابان فردوسی و در نزدیکی مرکز تجارت جهانی خلوت تر از روزهای قبل بود. عده‌ای از فعالان رسمی عنوان می‌کردند، افراد عادی چندان برای خرید ارز به آنها مراجعه نکردند ولی تماس‌های تلفنی برای اطلاع از قیمت‌ها افزایش پیدا کرده بود.

در این میان، برخی از دلالان نیز در حاشیه خیابان به جای معامله بیشتر در مورد وقایع سیاسی با هم گفت‌وگو می‌کردند و گاهی می‌توان گفت، گفت‌وگو تبدیل به بحث بر سر نقاط اختلاف می‌شد. با این حال، آنچه مسلم بود، بسیاری از آنها پس از عقب نشینی قیمت از سقف ابتدای روز آرام شده بودند و حتی تمایل زیادی برای خرید و فروش نداشتند. البته عده‌ای از فعالان نیز عنوان می‌کردند، برخی از دلالان از هراس برخورد نیروی انتظامی در بازار حضور پیدا نکرده بودند.

نکته دیگر این بود که دیروز صرافی‌ها رفتار هیجانی نداشتند و مانند روزهای قبل اقدام به فروش می‌کردند؛ البته ممکن بود نرخ فروش آنها فاصله بیشتری نسبت به شرایط معمول از قیمت کف بازار داشته باشد؛ ولی فضای حاکم بر آنها مانند شرایط هیجانی ۲ سال قبل نبود که به ندرت تمایل به فروش داشتند ومرتب جمله «دلار نداریم» از سوی آنها شنیده می‌شد. به نظر می‌رسد یکی از دلایلی که بازار ارز داخلی دچار هیجان خاصی نشد، عرضه مناسب اسکناس بود؛ در واقع عرضه فیزیکی ارز در بازار مناسب بود و در زمینه حواله‌ای نیز قیمت درهم از سقف ابتدای روز به یکباره عقب نشینی کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
نگاه بنکر