تغییر محاسبه سود سپرده های کوتاه مدت

نحوه محاسبه سود سپرده های کوتاه مدت در بانکها و موسسات اعتباری از چند سال پیش تغییر پیدا کرده است.

به گزارش بنکر (Bankerبر اساس تغییرات صورت گرفته کمترین مانده در هر ماه مبنای محاسبه سود برای کل ماه در سپرده‌های کوتاه‌مدت روزشمار می باشد.

البته پرسنل بانک ها و موسسات اعتباری حساب کوتاه مدت روزشمار را به ماه شمار تغییر داده‌ و به مشتریان اطلاع رسانی می کنند.

اما حساب کوتاه مدت ماه شمار برای روز افتتاح ابهاماتی برای بانکها و موسسات اعتباری ایجاد کرده بود.

بر اساس بخشنامه های موجود در بسیاری از بانک ها مبلغ مانده حساب در روز افتتاح صفر ریال در نظر گرفته می شود این در حالی است که در برخی دیگر از بانک ها کمترین مانده بعنوان حداقل مبلغ محاسبه سود در روز نخست مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

این نکته از آنجا حائز اهمیت است که اگر مشتری حساب کوتاه مدت خود را با مبلغ صد هزار تومان افتتاح کرده و در همان روز از طریق سایر روش های انتقال وجه نظیر ساتنا، پایا و چک بین بانکی انتقال وجه صد میلیون تومانی را به حساب خود انجام دهد سیستم‌های بانکی برای ماه مورد نظر مبلغ صد هزار تومان را مبنای محاسبه سود برای کل ماه در نظر می گیرند و از این بابت مشتری متحمل ضرر می شود.

براساس گزارش اخبار بانک، بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی خطاب به کلیه بانک ها و موسسات اعتباری این موضوع اصلاح شده و برای روز افتتاح حساب به جای محاسبه کمترین مانده، آخرین مانده مبنای محاسبه سود در نظر گرفته است.

بنابراین در مثال ذکر شده آخرین مانده که مبلغ ۱۰۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می باشد مبنای محاسبه سود در نظر گرفته خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار