ثبات بازار ارز همچنان تهدید می شود

بازار ارز ازجمله بازارهای دارای قدرت نقدشوندگی بالاست که نه فقط به تحولات اقتصادی که به اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های سیاسی داخلی و خارجی واکنش فوری نشان می‌دهد و شرط حفظ ثبات ارزی در کشور پرهیز از اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های هیجانی است.

به گزارش بنکر (Bankerاین چالش وقتی جدی‌تر می‌شود که همزمان با ثبات نسبی ایجاد شده در بازار ارز، یک مقام دولتی نزدیک به رئیس‌جمهور از نزدیک شدن به دوران پایان تحریم‌ها سخن می‌گوید در حالی که چشم‌انداز روشنی از تغییر رویکرد دولت آمریکا برای پایان دادن به تحریم‌ها در عمل وجود ندارد.

هرچند تا ساعت16 عصر دیروز ارزش هر دلار آمریکا و یورو به‌ترتیب 3.8درصد و 4.5درصد نسبت به روز قبل کاهش قیمت را تجربه کرد، اما روند افزایشی قیمت سایر ارزهای خارجی مهم و تأثیر‌گذار به‌ویژه در مبادلات تجاری ایران ازجمله درهم امارت، لیر ترکیه و یوان چین با توجه به سهم بالای این 3 کشور در تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد که هنوز اقتصاد ایران با دوران بازگشت به ثبات بادوام بازار ارز فاصله زیادی دارد و هرگونه هیجان‌زدگی در تحلیل بازار ارز می‌تواند سطح اعتماد مردم به کارایی سیاست‌های اقتصادی به‌ویژه سیاست‌های ارزی را با تزلزل جدی مواجه سازد.

 

خطر تحریک انتظارات تورمی
جهش نرخ تورم ماهانه در تیرماه امسال نسبت به خردادماه و رشد نقدینگی و پایه پولی در 3 ماهه نخست باعث شده تا انتظار برای تورم بالاتر در جامعه ایجاد و تردیدها نسبت به هدف‌گذاری بانک مرکزی در کاهش نرخ تورم به دامنه 20 تا 20درصد تشدید شود. شکل‌گیری موج انتظارات تورمی و رشد قابل توجه پول در آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که برخی بازارهای دارایی محور ازجمله مسکن و خودرو و بازارهای دارای سرعت نقدشوندگی نظیر طلا و ارز همچنان با خطرات ناشی از انتظارات تورمی مواجه است و انتظار می‌رود تا دولتمردان و سیاستگذاران در اظهارنظرها عجله نکنند و انتظارات تورمی را تحریک نکنند.

چرا که بازار ارز همچنان با فشارها و تنگناهای جدی مواجه است و افت احتمالی صادرات غیرنفتی ایران در ماه‌های آینده و دشوارتر شدن مسیر دسترسی ایران به منابع ارزی بلوکه شده در خارج از کشور از یک سو و تشدید تقاضای سرمایه‌گذاری و تجاری برای ارز باعث خواهد شد تا رؤیای بازگشت ثبات به بازار ارز به کابوس تبدیل شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار