جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان

در ایام نوروز بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش 15.8 تا 77.3 درصدی‌ حقوق امسال بازنشسته‌های کشوری و لشکری به منظور اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان خبر داده بود؛ حالا معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، جزئیات ساز و کار توزیع ۱۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان را اعلام کرده است.

به گزارش بنکر (Banker)، آن طور که محمد باقر نوبخت از طریق صفحه اینستاگرام خود توضیح داده است، در نشست مشترک با نمایندگان تشکل های بازنشستگی مقرر شد در مرحله اول به حقوق همه شاغلان و بازنشستگان ۱۵ درصد اضافه شود. در مرحله بعد کارمندانی که ۳۰ سال سابقه کامل دارند اگر با ۱۵ درصد افزایش به حداقل دریافتی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نرسیدند همه آنان مشمول افزایش حقوق تا حد نصاب دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهند بود.


توزیع ۱۰ هزار میلیارد برای ۲۰ گروه شغلی بازنشستگان کشوری
وی با بیان این که برای ۲۰ گروه شغلی بازنشستگان کشوری حدود۱۰ هزار میلیارد تومان توزیع خواهد شد تا همسان سازی به شکل عادلانه انجام شود، افزود: برای افرادی که در گروه‌های یک تا پنج قرار گرفتند از یک میلیون و ۱۳۵ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۹۴ هزار تومان به دریافتی شان افزوده می شود. نوبخت ادامه داد: برای گروه دوم که شامل سطوح ۶ تا ۱۱ است، از ۷۲۵ هزار تومان تا ۷۸۱ هزار تومان افزایش پرداختی اعمال خواهد شد.
وی گفت: برای گروه سوم که در سطوح ۱۲ تا۱۶ هستند، بیش از ۸۰۰ هزار تومان افزایش در نظر گرفته شده است.رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای افرادی که در گروه ۱۷ تا ۲۰ قرار گرفته‌اند از900 هزار تا  ۹۵۶ هزار تومان افزایش پرداختی اعمال می شود.

وی با بیان این که بیش از ۹۰۰ هزار تومان به افرادی که همسان سازی در مورد آن ها اعمال می‌شود افزایش پرداخت اعمال می شود، افزود: بر این اساس این افزایش برای یک میلیون و ۳۱۱ هزار نفر اعمال می شود. همچنین برای بازنشستگانی که در سنوات اخیر بازنشسته شده اند حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش پرداختی اعمال می شود. به گفته نوبخت این روش به تصویب اکثریت به اتفاق نمایندگان تشکل های بازنشستگی کشوری و لشکری رسیده و به نظر می‌رسد به عدالت نیز نزدیک باشد.

وی  با بیان این که، در فصل دهم  قانون مدیریت خدمات کشوری (در مواد ۶۶ و ۶۷) شغل و شاغل  تعریف شده است، اضافه کرد: در ماده ۱۰۹ قانون مذکور نیز جدولی مشخص شده  که بازنشستگان را بر اساس آخرین وضعیت شغلی دسته بندی کرده است.وی ادامه داد: بر اساس این دسته بندی گروه‌های بالاتر امتیازات و حقوق های بیشتری نیز دریافت می کند؛ در نتیجه برای رعایت عدالت در توزیع منابع موجود برای همسان سازی حقوق بازنشستگان برای پنج گروه اول بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش پرداختی لحاظ شد.


افزایش سقف بیمه تکمیلی بازنشستگان
رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دوم مباحث خود با اشاره به نحوه افزایش سقف بیمه تکمیلی بازنشستگان گفت: برای بازنشستگان کشوری سقف ۶۰ هزار تومان  خدمات بیمه تکمیلی در سال ۱۳۹۸  به ۱۴۰ هزار تومان امسال افزایش می یابدو بر این اساس بیمه تکمیلی نسبت به سال ۹۸ حدود ۲,۵ برابر خواهد شد، این افزایش در حالی است که نسبت به سال قبل بازنشستگان نباید سهمیه بیشتری بپردازند.
به گفته  وی در ضوابط اجرایی بودجه ۱۳۹۹ ماده ای گنجانده خواهد شد تا دستگاه‌های اجرایی مجاز باشند امکانات رفاهی خود را که به شاغلان ارائه می دهند در اختیار بازنشستگان نیز قرار دهند.


خبر خوش به بازنشستگان تامین اجتماعی
نوبخت در بخش نهایی توضیحات خود از صفحه اینستاگرام با بیان این که این سازمان طرحی را برای کمک به همسان سازی حقوق مشمولان تامین اجتماعی تدوین کرده است، افزود: به لحاظ قانونی وظیفه همسان‌سازی حقوق مشمولان تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی است، اما با توجه به وظایفی که بر عهده سازمان برنامه و بودجه قرار دارد، این سازمان در روزهای آینده مسئولان سازمان تأمین اجتماعی را دعوت خواهد کرد تا آن ها برنامه خود برای همسان سازی حقوق بازنشستگان  این بخش را ارائه کنند.وی افزود: بر اساس برنامه سازمان برنامه و بودجه این سازمان در نظر دارد برای تامین منابع لازم برای همسان سازی حقوق مشمولان سازمان تامین اجتماعی، بخشی از بدهی دولت به این سازمان را پرداخت کند.

دکتر نوبخت تاکید کرد: آماده ایم بخشی از بدهی های دولت به تامین اجتماعی را با واگذاری اموال و سهام بپردازیم مشروط بر این که همه آن ها صرف همسان سازی حقوق بازنشستگان این سازمان شود.مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری هم  در پست اینستاگرامی خود در این باره نوشت: امسال میانگین افزایش حقوق بازنشستگان کشوری ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود و حداقل حقوق بازنشستگان این صندوق با سنوات کامل دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

اکبر افتخاری با اشاره به این که همسان‌سازی در گروه‌های پایین‌تر به شکلی است که حداقل حقوق، برای افراد با سنوات کامل (۳۰سال) دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود، افزود: همان طور که قبلا اعلام شده، مجموع دو رقم «۱۵درصد افزایش حقوق» و «همسان‌سازی»، به طور میانگین حدود ۸۰۰ هزار تومان است که از فروردین‌ماه جاری اعمال می شود.

 

 

 

2 دیدگاه
[2] عبده - 99/01/19 سه شنبه 15:24
گروهای یک تاپنج چه حقوقهایی هستند - پاسخ
[1] عل - 99/01/19 سه شنبه 15:05
لطفا گروهای 1تا20 رادر جدول نشان دهید؟ - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار