حساب سرمایه نظام بانکی منفی است

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: بانک‌ها در آذرماه 98 حساب سرمایه منفی 550 هزار میلیارد ریالی ثبت کرده‌اند.

به گزارش بنکر (Bankerمرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به ناترازی بانکی پرداخت که ناشی از شکاف ترازنامه‌ای و شکاف درآمد و هزینه‌های بانک‌ها می‌شود.

طبق اطلاعات مندرج در نمودار مقایسه درامدها نشان می‌دهد اعطای تسهیلات با هزینه سود سپرده بانک‌های بورسی همخوانی ندارد. در نمیسال اول 98 هزینه سود سپرده از درآمد تسهیلات بیشتر است. در این سال هزینه پرداختی بابت سود سپرده بانکی بیش از 650 هزار میلیارد ریال ثبت شده است. در حالی که درآمد تسهیلات کمتر از 600 هزار میلیارد ریال است.هزینه سود سپرده در سال 97 بالغ بر 600 هزار میلیارد ریال و درآمد تسهیلات کمتر از 500 هزار میلیارد تومان است.

نمودار دیگر مربوط به حساب سرمایه است که از اسفند سال 97 برای بانک‌های تجاری، تخصصی دولتی، غیر دولتی و شبکه بانکی در حال افت است و عملا در آذرماه سال 98 حدود منفی 550 هزار میلیارد ریال رسیده است.

به طور خلاصه می‌توان گفت حساب سرمایه یا همان سرمایه یک دوره مالی ناشی از مابه التفاوت سود و برداشت و یا جمع زیان و برداشت در پایان دوره مالی در جمع مبالغ سرمایه اولیه و سرمایه گذاری مجدد اثر گذاشته و میزان سرمایه در پایان دوره مالی را مشخص می کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان اعلام کرده است: هزینه تعلل در اصلاح نظام بانکی افزایش شدید زیان انباشته است.

منبع: fars

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار