خرید خودرو با وام بانکی

وام خودرو یکی از راه‌های کسب نقدینگی برای خرید خودروست. این وام به تمامی افراد از جمله حقوق بگیران دولتی و غیردولتی، افراد دارای مشاغل آزاد و بازنشستگان تعلق می‌گیرد.

به گزارش بنکر (Banker این وام تنها به خودرو‌های ساخت یا مونتاژ داخل کشور پرداخت می‌شود.سقف این وام، معمولاً 15 میلیون تومان و سود آن 24 درصد است. مگر در مواردی که برخی بانک‌ها متفاوت است.تنها افراد بالای 18 سال می‌توانند این وام را دریافت کنند.سند خودرو در رهن بانک نمی‌رود اما برای دریافت وام، باید ضامن معتبر با چک کارمندی و گواهی کسر از حقوق داشته باشید بنابراین این وام‌ها بدون ضامن نیستند.چک مبلغ وام تنها در وجه نمایندگی صادر می‌شود و پولی به صورت مستقیم به فرد متقاضی پرداخت نمی‌شود.

مدارک مربوط به خودرو: پیش فاکتور خرید از شرکت خودروساز یا نمایندگی‌های معتبر آن
   مدارک هویتی: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی و ضامن
   مدارک تضمین اعتبار ضامن ها: گواهی اشتغال به‌کار یا فیش حقوقی متقاضی با ذکر میزان حقوق
برای دریافت حساب وام‌گیرنده چه شرایطی باید داشته باشد؟ وام‌گیرنده باید بیش از ۱۸ سال داشته باشد. متقاضی وام نباید در سیستم بانکی کل کشور سابقه چک برگشتی یا تسهیلات معوقه داشته باشد. علاوه بر این میزان حقوق دریافتی فرد، ضامن یا ضامنان باید نشان دهد که متقاضی تحت هر شرایطی توان بازپرداخت اقساط تسهیلات را دارد.آیا با دریافت وام خرید خودرو، خودرو در رهن بانک قرار می‌گیرد؟ در بانک‌ها خودرو در رهن بانک قرار نمی‌گیرد و در بحث ضمانت سخت‌گیر هستند.  فقط با احراز صلاحیت دریافت تسهیلات توسط مشتری و احراز صحت خرید خودرو، برای پرداخت اقدام می‌کنند.

یکی از تفاوت های اصلی وام خودرو بانکی و تسهیلات شرکت های لیزینگ و شرکت های خودروساز  این است که بانک های دولتی و خصوصی به صورت جدی درخصوص ضمانت تسهیلات سخت گیر هستند و شرایط دشواری درباره ضامن دارند که بسیاری از مشتریان بانک‌ها پس از دوندگی‌های بسیار، عطای تسهیلات خودرو را به لقایش می‌بخشند! به طور مثال ضامن باید کارمند رسمی یا مشتری کاملا تایید شده بانک باشد.

گواهی کسر از حقوق و انواع و اقسام چک و سفته از مشتری دریافت می‌شود و استعلام‌های مختلفی که در صورت پاس نکردن هر کدام از آن ها توسط مشتری و ضامن، منجر به لغو مصوبه وام خودرو می‌شود. معمولا بانک‌ها پول را به‌حساب شما واریز نمی‌کنند و تنها در وجه خودروساز یا نمایندگی آن‌ها چک صادر می‌شود. معمولاً این وام باید حداکثر طی ۳ سال تسویه شود. سود این وام‌ها معمولاً همان ۲۴ درصد سالانه است. ممکن است شعباتی پیدا کنید که شرایط متفاوتی داشته باشند مثل مدت بازپرداخت کوتاه‌تر، سقف اندکی بیشتر یا تضمین سندی که ممکن است بستگی به شناخت شعبه از شما هم داشته باشد.در ادامه وام خرید خودرو را که گاهی در قالب همان قرار داد مرابحه است،  در دو بانک با هم مقایسه می کنیم.
بانک ملی
  مبلغ وام: 15 میلیون تومان
  حداکثر زمان بازپرداخت: ۵ سال
  نرخ سود: طبق تعرفه عقود مبادله ای

بانک صادرات
  مبلغ وام: 80 درصد قیمت خودرو(طبق قرارداد مرابحه)
  حداکثر زمان بازپرداخت: ۵ سال


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار