دلار احساسی شد

برخی دیگر از فعالان رسمی بازار معتقدند، دلار در شرایط اخیر بیشتر از عوامل بنیادی تحت‌تاثیر جریان‌های احساسی مقطعی قرار دارد.

dollar-15

به گزارش بنکر (Banker)، به گفته فاطمی، یکی از صرافان بازار، در همه‌جای دنیا بازار بیشتر از عوامل احساسی به متغیرهای اقتصادی دقت دارد و معامله‌گران معاملات خود را بر اساس توجه به شاخص‌های بنیادی مانند سطح تورم، میزان صادرات و واردات و... تنظیم می‌کنند. با این حال، از نگاه او در بازار ارز داخلی، رفتار بازیگران خرد بیشتر بر مبنای هیجانات لحظه‌ای قرار دارد و همین موضوع، زمینه‌ساز بالا رفتن تغییر سطوح نوسانی می‌شود. به گفته او، عدم شفافیت یکی دیگر از متغیرهایی است که در بازار آزاد وجود دارد و تاثیرگذاری عوامل هیجانی در معاملات را افزایش می‌دهد. از نظر او، در سامانه نیما میزان خرید و فروش‌ها کاملا مشخص است و شفافیت باعث شده است که نوسانات قیمتی در این سامانه چندان قابل‌ملاحظه نباشد.

در مقابل دیدگاه یاد شده، دسته دیگری از بازیگران ارزی قرار دارند که معتقدند نوسانات بازار ارز ریشه در مسائل اقتصادی دارد ولی اثر متغیرهای بنیادی اقتصاد با تاخیر به بازار ارز می‌رسد. البته بعضا نیز اثرات اقتصادی زودتر به بازار انتقال می‌یابد. به‌عنوان مثال، آنها باور دارند عامل اصلی نوسانات دلار در سال ۹۷، انتظار معامله‌گران نسبت به آینده بازار پس از وضع تحریم‌های آمریکا در مورد ایران بود. این عده در شرایط فعلی نیز باور دارند، وضعیت صادرات نفتی و نوع روابط بین‌المللی، در سال آتی تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت دلار خواهد داشت.

آنچه مسلم است نوسانات دلار همچنان چندان از الگوی مشخصی تبعیت نمی‌کند، ولی حداقل از شدت نوسانات نسبت به هفته گذشته کاسته شده است و قیمت به‌نظر می‌رسد به دنبال آن است که به تعادل جدیدی برسد. صرافی‌های بانکی نیز در روزهای اخیر از جهت قیمت‌گذاری فعال‌تر شده‌اند و سعی می‌کنند نرخ فروش خود را نزدیک به بازار تنظیم کنند، هرچند که هیچ‌کدام در ۲ روز گذشته نرخ فروش دلار بالای مرز ۱۳ هزار تومانی را ثبت نکردند.  در این میان، عده‌ای نیز معتقدند سفر مسوولان ایرانی به ژاپن در بازار اهمیت زیادی برای معامله‌گران خواهد داشت و نوسان قیمت این ارز در هفته آتی وابسته به این متغیر خواهد بود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار