دلار گران می‌شود یا ریال بی‌ارزش؟

یک اقتصاددان و منتقد سیاست‌های دولتی، در توئیت خود نوشته بود که به جای اینکه بگوید دلار ۲۰۰۰۰ تومان شد، بگوید ریال به ارزش یک بیست‌هزارم دلار رسید.

به گزارش بنکر (Bankerاظهارنظر داوود سوری، منطق بیان جمله صحیح در مورد نرخ ارز را نشان می‌دهد. افزایش قیمت دلار به معنای کاهش ارزش ریال است.

بنابراین دلار هر روز گران نمی‌شود‌ بلکه ارزش ریال برابر دلار در حال نزول است. نماد عینی کاهش ارزش پول ملی درمورد کشورهایی مانند ونزوئلا تجربه شده‌است.

در این کشور برای خرید یک کالای معمولی باید به اندازه چند کیسه اسکناس تحویل فروشنده بدهند و حتی سی‌ان‌ان چند روز قبل گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد، ارزش پول‌ در ونزوئلا چنان پایین آمده که محصلان مدارس به جای کاغذ از اسکناس برای درست کردن کاردستی استفاده می‌کنند.

در اقتصاد ایران هم مسیر کاهش ارزش ریال با سرعت در حال طی شدن است و بنابراین رشد قیمت بیش از ۲۰ هزار تومانی دلار یعنی ارزش ریال برابر دلار به همین میزان کاهش یافته‌است.

محاسبه دلایل رشد قیمت بسیاری از کالاها با همین روش ممکن است.

برخی صنایع بزرگ در ایران مانند خودروسازی‌ها با همین استدلال در مورد دلایل افزایش قیمت خودرو اظهارنظر می‌کنند. آنها مدعی هستند که خودرو گران نشده و این پول است که بی‌ارزش شده‌است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار