دو تصور نوسان‌گیران دلار

«دولت برای اینکه نشان دهد، فعال شدن «مکانیزم ماشه» هیچ تاثیری روی اقتصاد و بازار ایران ندارد، عرضه ارز خود را افزایش خواهد داد و به دنبال آن قیمت‌ها در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت.»

به گزارش بنکر (Bankerاین پیام تصور گروهی از فعالان و نوسان‌گیران بازار را آشکار می‌کند که نگران بودند، بازارساز در اولین روز هفته عرضه خود را به شدت افزایش دهد و در نتیجه آن، قیمت‌ها راه نزولی را در پیش بگیرند. چنین تصوری موجب می‌شد که نوسان‌گیران خود به تدریج در موقعیت فروش قرار بگیرند و عرضه بازارساز را هم رصد کنند. واضح است که اگر آن‌ها احساس کنند، عرضه بازارساز توان عقب بردن قیمت‌ها را ندارد، بار دیگر در موقعیت خرید قرار خواهند گرفت. البته خریداران یک مقاومت مهم را پیش روی خود دارند  و آن هم مرز ۲۷ هزار تومانی است که طی هفته گذشته، به‌رغم تلاش نوسان‌گیران شکسته نشد.

«شنبه و یکشنبه زمان مناسبی برای مال جمع کردن است». پیام دومی که از سوی نوسان‌گیران در مورد بازار ارز شنبه و یکشنبه به گوش می‌رسید، صحبت‌های گروهی بود که احساس می‌کردند روزهای اول و دوم هفته بهترین وقت برای خرید دلار در قیمت‌های پایین‌تر است. از نگاه این گروه، پس از این تاریخ قیمت‌ها بار دیگر سیر صعودی خواهند گرفت و با توجه به ریسک انتخابات آمریکا در آبان ماه، بازارها فرصت یک حرکت افزایشی دیگر را خواهند داشت.

به این ترتیب می‌توان گفت در حالی که گروهی از نوسان‌گیران سایر معامله‌گران را توصیه به فروش می‌کردند، گروهی نیز پیشنهاد می‌دادند که در قیمت‌های پایین‌تر به‌دنبال خرید باشند.

واضح است که بازارساز باید چنین انتظاراتی را رصد کند و با تحرکات خود اثرگذاری آنها را مدیریت کند. قیمت دلار و سکه در محدوده‌هایی قرار گرفته‌اند که مدیریت قیمت‌ها بیش از گذشته اهمیت دارد. در واقع در درجه اول مهم است که بازارساز بتواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود و در مرحله بعد سعی کند به آرامی قیمت‌ها را در جهت نزولی حرکت دهد. در این راه مسلما با توجه به تحریم‌های شدید و هزینه‌های داخلی، دشواری‌هایی وجود دارد؛ ولی هنوز ابزارهایی در دست سیاست‌گذار است که بتواند مانع از نوسانات بیشتر در بازارها شود. مهم‌ترین موضوع آن است که بازارساز بتواند تصمیم‌هایی را اتخاذ کند که به جذاب شدن ریال کمک و در این راه، تایید سایر ارکان حکمرانی برای حمایت از این تصمیم‌ها را جلب کند.

در این میان، گروهی از تحلیل‌گران باور دارند، دسترسی به بخشی از درآمدهای ارزی در خارج از کشور به تنهایی می‌تواند بخش زیادی از مشکلات بازارها را حل کند. در نتیجه جدا از بازارساز، تلاش‌های ارکان دیپلماسی نیز از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

بازارساز در سمت عرضه ارز نیز نسبت به گذشته سیاست‌های هوشمندانه‌تری را اتخاذ کرده است. عرضه ارز توسط صرافی‌های بانکی با قیمت‌های نزدیک به بازار آزاد، یکی از سیاست‌هایی بود که در هفته گذشته توانست رانت ارز ارزان را تا حدی حذف و تقاضای کاذب را هم از بازار دور کند. دیروز هم صرافی‌های بانکی در حوالی ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه خود را انجام می‌دادند که فاصله چندانی با قیمت بازار آزاد نداشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار