راهنمایی جاذبه های قشم برای سفر با تور

رپرتاژ

یکی از ژئوپارک های بزرگ کشورمان که برای یک تور قشم مناسب است ژئوپارک قشم نام دارد. که به دلیل گسترده بودن در این مقاله یک توضیح کلی در مورد این منطقه ی جذاب میدهیم. این مکان از سال 1385 در سازمان بین المللی ثبت اماکن جهانی به نام یونسکو به ثبت رسیده است.

در تور قشم نگهداری از این ژئوپارک توسط بومیان این منطقه و با همراهی همچنین آموزش مسئولین این پارک انجام میشود که به آن کار های توریستی سبز میگویند.

اما اینکه تعریف ژئو پارک چیست و به چه معناست را در ادامه شرح میدهیم. ژئو پارک های بین المللی تحت نظارت سازمان یونسکو جا هایی هستند که با کمک مردم محلی و مسئولین بومی که به آنها آموزش میدهند  محیط زیست را حفاظت میکنند. پیشرفت مداوم محلی و پدیده های مختلف زمین شناسی از عوامل کننده در این کار هستند. ژئو پارک ها با آموزش های مداوم و مستمری که به مردم میدهند در بالا بردن دانش مردم راجع به حفاظت از محیط های زیستی خاص کمک کرده است با کنترل تغییرات طبیعت مناطق مدام آن ها را چک میکنند و اگر تغییرات شدید و غیر معمول باشد با آماده کردن برنامه های مقابله و اجرای آنها خطر ناگواری های طبیعی مثل سیل یا از بین رفتن و انقراض جانوران از بین میرود.

به گزارش سفر باتو ، ژئو پارک ها به شکل طبیعی از ابتدای تاریخ وجود داشته اند و تقریبا 4.5 میلیارد سال است که کره زمین در پدیده های مختلف زمین شناسی موث بوده اند به همین خاطر دیدن آنها با طبیعت نزدیک تر و آشنا تر میکند. به دلیل همین که بازدید مردم از مناطقی این چنین در همه ی دنیا مهم است یونسکو در سال 2017 برنامه های خود را روی طرحی به نام توسعه ی مداوم متمرکز کرده است.

 

نحوه ثبت ژئو پارک در یونسکو

 نحوه ی ثبت ژئو پارک ها در یونسکو نیز به این شکل میباشد که ابتدا درخواست توسط شورای اجرایی بررسی میشود و در صورت داشتن جوانب و ضرورت ها به ثبت میرسد. تعداد فعلی ژئو پارک ها در جهان 127 عدد میباشد که پراکندگی آن ها در 35 کشور است. جالب است بدانید ژئو پارک قشم اولین و تنها ژئو پارک ثبت شده در جهان است که اگر مایل هستید یکی از آن ها را ببینید باید به قشم سفر کنید. ساختار و طبیعت جزیره قشم به شکلی است که تنوع زیست محیطی بسیاری مثل بیابان های سنگی است. با توجه به وجود انواع انواع جانوران و منابع زمینی مختلف در بخش غربی این ژئو پارک هم در آن قسمت احداث شده است.

ژئو پارک چون که موقعیتی منحصر به فرد دارد در منطقه ی خلیج فارس از اماکن مهم طبیعی محسوب میشود. جالب است بدانید این پارک به نوعی میان ژئو پارک های شرقی و غربی واقع شده است و مناطق حفاظت شده ی آسیای شرقی و اروپایی را به یکدیگر وصل میکند.

  از لحاظ انواع مختلف گونه های فرهنگی و زیستی مثال زدنی و بی نظیر است. در سال 2006 این پارک به عنوان اولین ژئو پارک غرب آسیا در شبکه سازمان جهانی ژئو پارک ها  ثبت شد. اما در سال 91 ناگهان این منطقه به دلیل این که مسئولان این منطقه شاخص های یونسکو را انجام نداده بودند از لیست خارج شد. که از جمله شرط های یونسکو نصب تابلو های راهنمایی و رانندگی، ایجاد جاده های مناسب، ساختن مسافر خوانه و هتل های مناسب که پس از تغییراتی که ایجاد شد دوباره این پارک کارت سبز یونسکو را گرفت. که بعد از کش و قوص های فراوان پروانه این ژئو پارک تا سال 2020 صادر شده است.

این پارک ها اغلب به زیر مجموعه های بیشتری به نام ژئو سایت هم تقسیم میشوند که بخش های کوچک تر برای مدیریت بیشتر است. از جمله دره ستاره افتاده(دره ستاره ها)، کور کوراکوه، بام قشم، دره تندیس، دره شور تنگه چاه کوه، نمکدان، کریان، موزه ژئو پارک، پهنه های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئو لینک، با سعیدو، خلیج دیرستان جنگل حرا، ساحل تخم گذاری لاک پشت ها، صخره خرچنگ ها، روستای لافت، غار خربس، تالاب پرندگان دو کوهک است.

 

چرا باید به ژئو پارک برویم؟

یکی از فواید بازدید کردن از این منطقه علاوه بر آشنایی این موهبت الهی که خداوند به عطا کرده به هر حال باعث تقویب گردشگری در این نقطه ی متاسفانه اغلب محروم کشورمان میشود. در چشم انداز یونسکو برای ژئو پارک قشم پیش بینی شده است که با توسعه آن باعث اشتغال بومیان جزیره در کنار این محیط زیست که از مسائل مهم این روز های دنیا است بهتر نگهداری میشود.

برای رسیدن به ساختمان اداری این منطقه ی دیدنی بهتر است وقتی به جزیره  ی قشم رسیدید به سمت خیابان ولیعصر رفته سپس از چهار راه پردیس راهی موزه ژئو پارک بشوید که کنار آن ساختمان ژئو پارک قرار دارد.

امید است که این مطلب برای یک تور قشم جذاب شما را یاری کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار