فشار سنگین تورم بر فقرا

مرکز آمار ایران می‌گوید: خانوارهای ایرانی در آبان امسال به‌طور میانگین 46.4درصد بیشتر از آبان پارسال برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند و نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان امسال نسبت به ‌ماه قبل 5واحد درصد رشد کرده است.

به گزارش بنکر (Bankerنکته نگران‌کننده درخصوص رشد نرخ تورم نقطه به نقطه، افزایش 16.1درصدی نرخ تورم گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات است به‌نحوی که میانگین قیمت‌سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و البته دخانیات در آبان امسال 56.6درصد رشد کرده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه به نقطه گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات در آبان امسال 41.8درصد بوده که نسبت به مهرماه امسال تنها یک دهم درصد کاهش یافته است.
این گزارش نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه در مناطق شهری ایران با 4.4درصد رشد در آبان امسال نسبت به‌ماه مهر سال‌جاری به 45.7درصد رسیده ولیکن نرخ تورم نقطه به نقطه مناطق روستایی از مرز 50درصد هم عبور کرده و نسبت به‌ ماه مهر امسال سرعت آن 8.1واحد درصد بوده است.

مرکز آمار ایران دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان امسال برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای را26.3دهک اول (فقیرترین) و 35.2درصد برای دهک دهم (ثروتمندترین) برآورد کرده اما می‌گوید: سرعت رشد قیمت سبد کالاهای مصرفی مردم در بین دهک‌های فقیر جامعه بیشتر از دهک‌های ثروتمند در آبان‌ماه بوده به‌نحوی که درصد رشد نرخ تورم ماهانه برای دهک فقیر جامعه 8.4درصد و برای دهک ثروتمند تنها 2.9درصد بوده که روندی متفاوت با ماه‌های پیش را نشان می‌دهد.
دلیل اصلی سنگینی فشار تورم بر دهک فقیر جامعه رشد نرخ تورم گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی بوده به‌نحوی که دهک فقیر جامعه در آبان‌ماه امسال 14.7درصد و دهک ثروتمند 12.5درصد بیشتر از‌ماه قبل برای خرید کالاهای خوراکی و آشامیدنی هزینه کرده و از سوی دیگر دهک فقیر جامعه با رشد 2.1درصدی قیمت گروه‌ کالاهای غیرخوراکی و خدمات مواجه شده اما این رشد قیمت برای دهک ثروتمند تقریبا صفر (یک‌دهم درصد) بوده است.

 

کاهش اندک قیمت کالاهای بادوام
مرکز آمار ایران با تقسیم‌بندی کالاهای مصرفی مردم به کالاهای بادوام، بی‌دوام و کم دوام گزارش می‌کند که روند افزایش قیمت کالاهای تجاری و بادوام نظیر لوازم خانگی و اثاثیه منزل و خودرو در آبان امسال متوقف و تاحدودی کاهش داشته اما نسبت به آبان پارسال این کالاها متاثر از افزایش نرخ ارز، بالاترین میزان تورم نقطه به نقطه به میزان 127درصد تجربه کرده است. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه خوراکی‌های تازه در آبان امسال 59.9درصد و سایر خوراکی‌ها 53.7درصد برآورد شده است.


رکورد تورم بخش حمل‌ونقل
بخش حمل‌ونقل که انتظار می‌رفت پس از آزادسازی قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن در آبان سال گذشته با تخلیه آثار تورمی مواجه شود، در ماه‌های اخیر همچنان موتور اصلی شتاب نرخ تورم بوده که دلیل آن رشد هزینه‌های این بخش ناشی از افزایش هزینه تولید و ارائه خدمات این بخش به‌ویژه ناشی از افزایش نرخ ارز می‌تواند باشد. به گزارش همشهری، نرخ تورم نقطه به نقطه گروه حمل‌ونقل در آبان امسال 99.2درصد از سوی مرکز آمار ایران برآورد شده و نرخ تورم سالانه این گروه هم 63.9درصد بوده که نسبت به 10گروه اصلی کالاها و خدمات مصرفی مردم بالاترین نرخ تورم ماهانه و سالانه را به‌خود اختصاص داده هرچند سرعت رشد نرخ تورم ماهانه گروه حمل‌ونقل در آبان نسبت به مهر امسال 1.4درصد کاهش یافته است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار