مدت زمان انتقال وجه پایا چقدر است؟

پایا یا همان سامانه اتاق پایای الکترونیکی همانند سحاب و ساتنا به عنوان یکی از سیستم‌های تبادل اطلاعات بانکی است که از پس از ساتنا روی کار آمد و سعی کرد تا با ارتقای عملکرد ساتنا خدمات بهتری به مشتریان در عرصه بانکداری الکترونیک ارائه دهد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،تسریع در انتقال وجوه بین‌بانکی و ضرورت انجام خدمات در کمترین زمان مهم‌ترین وجه تمایز این سامانه محسوب می‌شود. اینترنت‌بانک، شعبه و موبایل بانک به عنوان سه نقطه اصلی دسترسی به پایا هستند، با این وجود زمان در نظر گرفته شده برای انجام عملیات انتقال در هر سه مورد به یک اندازه است.
سامانه پایا در درون خود دارای دو هسته جداگانه «انتقال اعتبار» و «برداشت مستقیم» است که ارایه خدمات ارزش‌افزوده را برای بانکها میسر ساخته است.
بدون شک مشتریان متقاضی از خدمات انتقال وجوه بین بانکی به هنگام استفاده از یکی از این سامانه‌های انتقال وجوه اولویت‌های مختلفی را مد نظر قرار می‌دهند و بدیهی است که موضوع زمان در ارائه خدمات و انتقال این وجوه یکی از مهم‌ترین معیارهای مورد توجه در این زمینه باشد.
در این گزارش قصد داریم تا به بررسی جزییتاتی از زمان مورد نیاز برای استفاده از پایا به منظور انجام خدمات پرداخت بپردازیم؛ بر این اساس ارائه سایر اطلاعات دیگر در زمینه نحوه و چگونگی فعالیت این سامانه از ابتدای راه‌اندازی و مقایسه آن با سامانه‌های دیگر و تعیین مزایا و ایراداتی که به آن وارد می‌شود همه به منظور رسیدن به اطلاعاتی بهتر در زمینه ارائه گزارشی از بازه زمانی مورد نیاز برای این سامانه است.
بازه زمانی پایا برای انتقال وجه موضوعی که در ابتدای بحث به آن می‌پردازیم، محدوده زمانی تعیین شده برای پایا در طول یک شبانه روز است. اول اینکه توجه به این نکته لازم است که پایا سال‌ها پس از ساتنا روی کار آمده و هدف اصلی از راه‌اندازی آن رفع نواقص موجود در ساتنا بوده است.
بنابراین طبیعی است که سرعت انجام فرآیند انتقال داده و زمان‌های درنظر گرفته شده برای انجام عملیات انتقال از شرایط بهتری برخوردار شده است. سیکل کاری پایا از ساعت 5 و نیم صبح آغاز شده و تا ساعت هفت و نیم عصر همان روز ادامه دارد.
تعداد دوره‌های در نظر گفته شده برای انجام عملیات انتقال شامل 7 دوره زمانی مشخص است. البته این موارد به استثنای روزهای تعطیل است که در ادامه به آن می‌پردازیم. فرآیند ارسال به بانک مبدا در تمامی این انتقال‌ها پس از گذشت یک ساعت از عملیات آغاز شده و حداکثر به مدت 30 دقیقه زمان می‌برد. اولین زمان در نظر گرفته شده برای انجام عملیات انتقال از ساعت هفت و نیم عصر است که در این زمان امکان انتقال وجه تا یازده ساعت بعد،5 و نیم صبح روز بعد وجود دارد.
تمامی انتقالات انجام شده در این بازه زمانی از ساعت شش و نیم تا 7 صبح به بانک مقصد می‌رسد. زمان درنظر گرفته شده بعدی برای انجام عملیات انتقال از 5 و نیم صبح تا راس ساعت نه است و تمامی وجوه منتقل شده در این بازه زمانی سه ساعت و سی دقیقه از ساعت 10 الی 10 و نیم صبح به حساب در نظر گرفته شده در بانک مقصد واریز می‌شود.
پنج دوره زمانی دیگر از ساعت نه صبح به بعد برای انجام انتقال وجه و خدمات اینترنت بانک پایا درنظر گرفته شده است که تمامی این دوره‌ها دوساعته بوده و انتقال وجه به بانک مقصد نیز همانند موردهای طرح‌شده در دوره‌های قبلی از 30 دقیقه بعد از آخرین زمان پرداخت بوده و نهایتا 30 دقیقه نیز به طول می‌انجامد.
زمان فعالیت پایا در ایام تعطیل توجه به این نکته لازم است که در صورتی که انجام عملیات انتقال پایا همزمان با تعطیلات رسمی باشد، رسید وجه انتقالی به بانک مبدا در اولین روز کاری صورت می‌گیرد. در صورتی که زمان پرداخت انجام شده از حدود 20 دقیقه به آخرین زمان پاسخگویی پایا یعنی ساعت نوزده و پنجاه دقیقه عصر باشد به احتمال زیاد وجه انتقال یافته در روز بعد به حساب مقصد مورد نظر واریز می‌شود.
در این رابطه می‌توان به نحوه عملکرد پایا در روزهای پایانی اسفندماه و ایام نوروز اشاره کنیم. بر اساس ابلاغ صورت گرفته از سوی بانک مرکزی، در روز 28 اسفند و همچنین پنجم تا دهم فروردین این سامانه همانند روزهای عادی خدمات خود را به مشتریان ارایه کرد اما در بازه زمانی 29 اسفند تا چهارم فروردین و نیز 11 تا 13 فروردین مانند روزهای تعطیل فعال بود. از دیگر ویژگی‌های استفاده از پرداخت به روش پایا این است که بانک می‌تواند دستور پرداخت به تاریخ مؤثر آتی را از مشتری دریافت نموده و در تاریخ مؤثر آن را به «پایا» ارسال کند.
به نوشته بانکداری الکترونیک، نکته‌ای که توجه به آن حائز اهمیت است این است که حواله‌های بین‌بانکی پایا محدودیت جغرافیایی نداشته و در تهران و شهرستان ها و یا بین شهرهای مختلف کشور، در تاریخ سررسید، با یک سرعت مشخص ارسال می‌شوند و تمام مواردی که در بحث زمان طرح شده در حوزه شهرهای دیگر به غیر از تهران نیز به همین صورت است و حواله پایای صادره به تاریخ روز، ظرف همان روز برای واریز به حساب ذی نفع، به بانک مقصد ارسال می‌شود.
به این ترتیب با استفاده از پایا مشتریان متقاضی استفاده از خدمات و سرویس‌های بین بانکی می‌توانند با کاهش میزان مراجعات حضوری به شعب بانکی و کاهش ترددهای درون‌شهری اقدامات واریز و انتقالات بانکی را در کمترین زمان و با به حداقل رساندن خطرات امنیتی انجام دهند.


11 دیدگاه
[11] امیرحسین - 99/10/29 دوشنبه 12:03
واقعا واقعا واقعااین چه وضعشهمن پول رو انتقال دادم از حسابم کسر شده بعد به حساب طرف مقابل واریز نشدهمن الان چکار کنم؟!دستم به کجا بنده؟؟ - پاسخ
[10] سعید - 99/10/23 سه شنبه 20:24
درود دوستان عزیز لطفابه دلایل کسری بانک ها و دولت از نگهداری پول در بانک ها خود داری کنید زیرا در صورت نیاز با جواب سر بالا برای گرفتن حق خود.طرف خواهید شد - پاسخ
سمانه - 99/10/27 شنبه 11:14
الان که یک هفته است پول من رو نگه داشته و نمیفرسته توی حسابم. چرا؟ دیگه چیزی هم مونده که نخورده باشید و نبرده باشید؟ به این یه قرون دو زار ما هم رحم نمیکنید؟
دزدی تا چه حد اخه؟! چقدر نان حرام سر سفره هایتان ببرید تا سیر بشید؟ سیر میشید اصلا؟
[9] عبداله حسين وند - 99/09/27 پنجشنبه 12:43
روز سه شنبه از طريق شبا پول برايم واريز شده ولى هنوز كه ظهر پناهى شنبه هست پول به حسابم نيامده ،خيانت در امانت و دزدى از اين بالاتر ديگه ندارم - پاسخ
[8] مجید غیاثوند - 99/09/02 يكشنبه 17:43
تمام نظرات دوستان واقعا درسته منم با مشکلاتی که اشاره شد درگیرم واقعامتاسفم این مملکت فقط دزد و اختلاصگر و آقازاده پرورش داده حیف برای اون جوان هایی که رفتند از این مملکت دفاع کردند و شهید شدند و الان یکسری دیگه دارن کاسه لیسی میکنند - پاسخ
[7] جهان - 99/08/10 شنبه 17:32
سلام.خدا وکیلی تو این کشور. لحظه به لحظه اشک آدم را درمیارن.صبح ساعت ۸ از بانک ملت پول حواله کردند.به بانک ملی بحساب بنده. کارمند بانک گفته نیم ساعتی می‌ره منم چک داشتم. نیامد برگشت خورد الان ساعت ۶ بعد از ظهره هنوز به حسابم نیامده. ساعت ۱۲ ظهراز بانک چند تا شماره بانک مرکزی دادن پیگیر شم صد بار زنگ زدم یا اشغال بود یا جواب نمیدادند - پاسخ
امیر - 99/08/30 جمعه 15:47
این میزان تاخیر و سوِء استفاده در رسیدن وجه ارسالی از طریق شبا، واقعا افتضاح است.این هم در زمانی که لازم است برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که مجبور به مراجعه به بانک نشویم
دیروز ساعت 13/30 حواله از شبا بانک صادرات انجام داده ام و امروز تا این لحظه یعنی پس از 26 ساعت هنوز واریز نشده
[6] زارع - 99/08/01 پنجشنبه 13:51
سلام اینجوریکه از نظرات دوستان مشخصه من پول دیر بدستم میرسه و بیچاره میشم. - پاسخ
[5] صبوحی - 99/07/29 سه شنبه 18:07
متاسفانه مثل بقیه سیستمهای ایران مزخرفه سه روزه از تهران برام میخان پول واریز کنن انتقال پیدا نمیکنه اونم در حالیکه به بانکم مراجعه میکنم میگن همه چیز مجهزه یعنی حسابم مشکل نداره خداییش آدم تو این کشور بعضی کارها رو میبینه تعصبشو هم از دست میده میگه از این خراب شده برم .اینا فقط بلدن اختلاس کنن کار دیگه از دستشون بر نمیاد. - پاسخ
[4] حسن - 99/07/16 چهارشنبه 21:23
من ساعت 14 انتقال زدم هنوز که ساعت 22 هست به حساب طرف مقابل واریز نشده فقط تبلیغات میکنند خیلی مسخره هستش پول از حساب کسر میشه بعد هنوز به حساب طرف مقابل نمیره کی درست میشه مشکلات ما معلوم نیست - پاسخ
[3] شهريار - 99/06/27 پنجشنبه 06:02
اين اظهارنظرواقعيت ندارد.گاهي اوقات هم به حساب مقصدواريز نمي شودوبرگشت مي خوردومشکلات زيادي ايجادمي کندومجبوربه پيگيري قضايي مي شودکه دچاردردسربزرگ مي شوي.اميدوارم روزي فرابرسدکه مانندسايرکشورهاکليه پرداخت ودريافت هاي سيستم بانکي کشورعزيزمان ايران نيز باحداقل زمان وآني صورت گيردوموجب اعتمادگردد. - پاسخ
[2] حسین ربانی - 98/12/16 جمعه 10:05
ساعت 1030 روز پنج شنبه از انصار به رسالت پایا زدم. امروز. جمعه است و هنوز واریز نشده.. . - پاسخ
[1] sasan - 98/10/27 جمعه 22:26
دروغ میگوید من یک مبلغی راساعت 1 روزپنج شنبه ارسال کردم الان شب شنبه هست هنوز به حساب مقابل واریز نشده یعنی بیش از24ساعت پول مردم بدبخت رانگه میدارند تا استفادش رابکند مردم هم هیچ کاری ازدستشان برنمیاد به هرجاهم که زنگ زدم یاجواب نمیدن یا سربالا جواب میدن - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار