ملاحظات انتشار رمز پول ملی

یک صاحبنظر حوزه پرداخت الکترونیک با بیان اینکه در حوزه استخراج رمز‌ارز تقریبا تکلیف معلوم شده است، گفت: نگرانی در بخش توسعه ابزارها در صنعت پرداخت کشور وجود دارد.

به گزارش بنکر (Banker محمدرضا مانی یکتا گفت: بلاک‌چین امروزه در دنیا به‌عنوان یک فناوری نوین شناخته می‌شود که کارکردهای مختلفی دارد و با بیت‌کوین و کریپتوکارنسی ظهور کرد.

این کارشناس ارشد صنعت پرداخت اظهار کرد: کشورهایی که به دنبال استفاده از فناوری بلاک‌چین رفته‌اند به دنبال این موضوع هستند که آیا می‌توان اطلاعات متمرکز را به‌صورت غیرمتمرکز نگهداری کرد؟ اساسا اینکه آیا فناوری بلاک‌چین در این حوزه کارکردی دارد یا خیر؟  مانی یکتا ادامه داد: علاوه بر بررسی‌های یادشده، موضوع رگولیشن نیز در فناوری بلاک‌چین مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین از نظر محل کارکرد فناوری بلاک‌چین، علاوه بر کریپتوکارنسی‌ها موضوع نگهداری اطلاعات به‌صورت غیرمتمرکز در قالب بلاک‌چین است که در کشورهای مختلف جهان تست می‌شود. وی افزود: تاکنون دستاوردها نشان می‌دهد که در برخی کشورها این فناوری مفید بوده و در برخی کشورها نیز اینگونه نبود؛ در ایران نیز که تاکنون استفاده از این فناوری در قالب توکن و بخش پرداخت بوده، باید تست‌ها انجام پذیرد. این صاحبنظر حوزه پرداخت الکترونیک درباره طراحی رمزارز ملی و کارکردهای پیش‌بینی شده برای آن در اقتصاد ایران گفت: برخی اقتصاددانان معتقدند که هرگونه طراحی در این خصوص به منزله تعریف یک رمز پول ملی است و زمانی که یک توکن پولی از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، عملا پولی در بستر رمزینه خواهیم داشت که لازم است درباره آن ملاحظاتی را داشته باشیم. مانی یکتا خاطرنشان کرد: برخی کشورها مانند کانادا به این نتیجه رسیده‌اند که نگهداری اطلاعات به‌صورت غیرمتمرکز در قالب فناوی بلاک‌چین دستاورد چندانی نداشته؛ با این حال، در ایران به دلیل وجود شرایط خاص و قرار داشتن در دوران گذار، موضوع بهره‌گیری از ابزارهای پرداخت مانند کیف پول الکترونیک و پرداخت آفلاین، پرداخت‌های ‌ای‌ام‌وی و... نیازمند بررسی کامل است. این کارشناس ارشد صنعت پرداخت بیان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به آنچه که پیش رو است انتشار رمز پول ملی برای کشور مفید باشد، ولی ملاحظاتی در زمینه‌های فنی، کمی و کیفی وجود دارد و کارکردهای اقتصادی آن هنوز به‌صورت کامل مشخص نیست. وی درباره موضوع صدور مجوز دولت برای استخراج رمز ارز در مناطق آزاد ایران و انجام برخی اقدامات در این زمینه، تاکید کرد: در زمینه استخراج رمزارز که به‌عنوان یک صنعت در ایران تلقی شده، وزارت صمت متولی بوده و تاکنون طبق اطلاعات موجود برخی تقاضاها نیز به ثبت رسیده، ولی اقدامات هنوز منجر به بهره‌برداری نشده است.

این صاحبنظر حوزه پرداخت الکترونیک افزود: موضوع استخراج رمزارز یک مساله است و بحث تنظیم مقررات در حوزه رمزارز نیز مدنظر است. بنابراین چون متولی تنظیم مقررات ملاحظاتی دارد، حرکت در این بخش نیز با احتیاط صورت می‌گیرد. در عین حال، در حوزه استخراج تقریبا تکلیف معلوم شده و نگرانی در بخش توسعه ابزارها در صنعت پرداخت کشور را داریم که به دلیل تاثیرگذاری در حوزه اقتصاد، نیازمند بررسی است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار