موجودی صندوق‌های ETF طلا رکورد زد

قیمت طلا پس از این که برای نخستین بار از مرز ۲۰۰۰ دلار عبور کرد، روز چهارشنبه تحت تاثیر افت ارزش دلار و کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا به رکورد بالای جدیدی صعود کرد. طلا امسال ۳۴ درصد رشد قیمت داشته و یکی از بهترین عملکردها را در بازار کالاها داشته است.

به گزارش بنکر (Banker)، این فلز ارزشمند امسال در پی شیوع ویروس کرونا که به رشد اقتصادی صدمه زده و باعث تقویت تقاضا برای داراییهای امن شده، به رکورد قیمت بالایی صعود کرده و باعث سرازیر شدن سرمایه ها به سوی صندوقهای ETF تحت پشتوانه طلا شده است. سرمایه گذاران نگرانند موج اقدامات محرک مالی دولتها برای مبارزه با کندی اقتصادی باعث کاهش ارزش ارزها و برانگیخته شدن تورم شود. همچنین تجدید تنشهای ژئوپلیتیکی و افزایش بار بدهی دولتها و ارزش بالای سهام عوامل دیگر موثر در رشد قیمت طلا بوده اند.

طبق آمار مقدماتی که از سوی بلومبرگ گردآوری شده است، ذخایر جهانی صندوق‌های ETF طلا تا دوشنبه هفته جاری به ۳۳۶۵.۶ تن رسید که رشد ۳۰ درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون را نشان می دهد و چند تن بالاتر از ذخایر آلمان است. ذخایر طلای آمریکا بیش از ۸ هزار تن است.

حتی پس از این که بهای معاملات طلا از مرز ۲۰۰۰ دلار در هر اونس عبور کرد، پیش بینیهای زیادی از رشد چشمگیر قیمت این فلز ارزشمند وجود دارد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده که هر اونس طلا ممکن است تا مرز ۲۳۰۰ دلار عبور کند زیرا سرمایه گذاران در جست و جوی یک ارز ذخیره جدید هستند در حالی که شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" رشد قیمت طلا به ۳۰۰۰ دلار را پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سرمایه گذاران صندوق‌های ETF که تحت پشتوانه طلا قرار دارند، طلا را بدون نیاز به تحویل فیزیکی این فلز معامله می کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار