نقدینگی سرگردان دیگر به بانک‌ها نمی رود

کشاکش‌های نرخ سود بانکی در ایران سال‌هاست ادامه دارد. به جز سال‌های 95 تا 97، تقریبا در هیچ دو سالی نرخ سود بانکی در ایران مانند هم نبوده و مصوبات برای تغییر نرخ سود در یک سال گاهی بیش از 3بار ابلاغ شده است.

به گزارش بنکر (Banker)،  در شرایطی که با تورم بیش از 40درصد، دلار بیش از 20هزارتومان و تحریم‌های همه‌جانبه دست‌و‌پنجه نرم‌می‌کنیم،‌ نرخ سود بانکی این روزها بعد از یک رفت‌و‌برگشت به 18درصد رسیده است.

در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه، شورای‌عالی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری تصمیم گرفت، سپرده بانکی بلندمدت را از اول اردیبهشت۹۹ با سود بیشتر از نرخ ۱۵ درصد افتتاح نکند؛ کاهش نرخ سودی که اتفاق جدیدی نبود و ریشه در مصوبه سال95 داشت؛ مصوبه‌ای که بانک‌ها به شیوه‌های مختلف آن را در نهایت اجرا نمی‌کردند. آنچه در فروردین99 اتفاق افتاد تأکید بیشتر بانک‌ها و الزام رعایت کاهش نرخ سود بود.

بر این اساس بانک‌ها ملزم شدند که به حساب‌های بلندمدت بیشتر از 15درصد و حساب‌های کوتاه‌مدت هم بیشتر از 8درصد سود پرداخت نکنند. این الزام اما یک‌ماه هم دوام نیاورد و دوباره نرخ سود بانکی به وسیله انتشار اوراق 18درصدی به سبد سپرده‌گذاران بانکی برگشت؛ تورم و نگرانی از مدیریت نقدینگی در اقتصاد خسته ایران دوباره کار خودش را کرد.

نحوه گردش سرمایه شخصی دغدغه‌ای همیشگی برای دارندگان سرمایه خرد و کلان محسوب می‌شود. کاهش مدام نرخ سود بانکی در شرایطی که بورس رشدی اغواکننده دارد، ممکن است تصمیم بسیاری از سرمایه‌داران را تحت‌تأثیر قرار دهد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار