همتی: بانک‌ها خانه‌های خالی ندارند

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی دیروز در رابطه با شبهات مطرح شده درخصوص خانه‌های خالی متعلق به نظام بانکی اعلام موضع کرد و گفت: این امر فرافکنی و نادرست است.

به گزارش بنکر (Bankerبراساس بررسی‌های به عمل آمده و اذعان مدیران عامل بانکها، تعداد خانه‌های خالی متعلق به بانک‌ها کمتر از 10 هزار ملک است و به 30 بانک تعلق دارد . علاوه بر این خانه‌های موجود شامل خانه‌های خالی نمی‌شود بلکه تملیکی و عمدتاً برای فروش است.

همتی ضمن تأکید بر این موضوع عنوان کرد که بسیاری از این موارد خانه مسکونی نیست و کاربری‌های دیگری دارد و بسیاری از آنها مربوط به سالیان گذشته است. وی گفت: بنابراین درست نیست که در موضوع بیش از دو میلیون خانه خالی در کل کشور، با طرح چند هزار واحد که بخشی از آن نیز املاک بر اساس عقد اجاره به شرط تملیک به نام بانکهاست، بانک‌ها را متهم کنند.

این در حالی است که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در همین رابطه دیروز به ایسنا گفت: برای خانه‌های خالی در تملک دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها ضرایب مالیاتی دو برابر در نظر گرفته شده است. به گفته وی مهم‌ترین هدف طرح مالیات بر خانه‌های خالی این است که این واحدها وارد بازار مصرف شود. حال فرقی نمی‌کند که خانه‌ها متعلق به افراد حقیقی یا دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها باشد.

پیشتر رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته بود: طبق آمار رسمی، دو میلیون و 500 هزار واحد خالی در کشور وجود دارد و اجرای قانون مالیات از این واحدها هر روز به بهانه‌ای به تأخیر می‌افتد، این خانه‌های خالی متعلق به افراد خاص، بانک‌ها و شرکت‌های دولتی است. به گفته وی این خود بخشی از تخلفات بانک‌هاست که برخلاف قانون بانکداری وارد حوزه تولید یا ساخت‌وساز یا بعضاً خرید و فروش شد‌ه‌اند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار