هم اکنون دلار و سکه چه وضعی دارند

سریال رشدهای آرام و متوالی دلار در معاملات روز چهارشنبه ادامه یافت. نرخ هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز 60 تومان (معادل 4/ 0 درصد) افزایش یافت و به 13 هزار و 550 تومان رسید.

به گزارش بنکر (Banker)، به‌رغم هشدارهای رئیس کل بانک مرکزی روند افزایشی شاخص ارزی کشور ادامه دارد. به‌نظر می‌رسد بیانیه کشورهای اروپایی درباره فعال کردن مکانیزم ماشه و ارجاع برجام به شواری امنیت سازمان ملل و نهایتا گسترش ابعاد تحریم‌های علیه کشور در تقویت تقاضای احتیاطی ارز موثر بوده است. البته روند افزایشی دلار از ابتدای هفته و پس از فروکش تنش‌های سیاسی رقم خورد. دلار در 21 روز کاری دی‌‌ماه تنها 6 روز افت کرده و مابقی روزها در مدار مثبت حرکت کرده است. افق مبهم روابط خارجی ایران با غرب بار دیگر بر دلار سایه انداخته و منجر به تثبیت نرخ در منطقه 13 شده است.

 

جهت‌گیری‌های جبرانی سکه
سکه‌بازان روز چهاشنبه در ادامه رشد جبرانی خود در این هفته از دو جا حمایت شدند. در واقع، هم نرخ دلار به کمک سکه آمد و هم اونس جهانی طلا نوسان مثبتی را به نمایش گذاشت. برآیند این دو عامل منجر به افزایش 35 هزار تومانی (7/ 0 درصد) بهای هر سکه طرح جدید و رسیدن قیمت این فلز گرانبها به سطح 4 میلیون و 855 هزار تومان شد. سکه در این هفته توانست از دلار سبقت بگیرد و رشد خود از ابتدای سال را به عدد 4/ 4 درصد برساند. بسیاری از فعالان بازار اکنون محدودیت کمتر بازار سکه در مقایسه با دلار را عامل این واگرایی می‌دانند. البته باید اشاره کرد که چرخش مثبت اونس در پی سیگنال‌های منفی از مذاکرات تجاری چین و آمریکا در روز چهارشنبه هم از بهای داخلی سکه حمایت کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار