چرا بلیط چارتر قابل استرداد نیست؟

اگر از آن دسته افرادی باشید که مسافرت با وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، قطار یا اتوبوس را می پسندید قطعا می دانید که در هنگام رزرو بلیط با دو انتخاب بلیط چارتر و بلیط سیستمی روبرو هستید. هر یک از این بلیط ها خصوصیات، مزایا و معایب بسیاری دارند و باید با توجه به شرایط بهترین گزینه را انتخاب نمود. به عبارتی نمی توان گفت کدام یک بر دیگری برتری دارد، از مواردی که در رابطه با بلیط های چارتروجود دارد عدم امکان استرداد آن ها است که در ادامه بیشتر به بررسی آن می پردازیم.

بلیط چارتر چیست؟

بلیط چارتر یکی از انتخاب هایی است که در هنگام خرید بلیط هواپیما، قطار و .. با آن روبرو خواهید بود. این بلیط ها معمولا به دلیل قیمت پایینی که در بیشتر مواقع دارند دارای طرفداران بسیاری هستند. چارتر در واقع به معنای اجاره کردن مکان یا وسیله ای مانند هتل، هواپیما، قطار و ... می باشد ولی در ایران بیشتر وسایل نقلیه هستند که دارای بلیط چارتر می باشند. این بلیط ها از سوی آژانس های مسافرتی و شرکت های چارتر کننده ارائه می شوند و قابل خرید از شرکت های ارائه دهنده آن ها نمی باشند. به عبارتی شرکت های چارتر کننده به منظور پرداخت هزینه کمتر در بعضی مسیرهای پر طرفدار بلیط هواپیما یا اتوبوس را به صورت عمده خریداری می کنند، سپس با قیمت مورد نظر خود به فروش می رسانند.

به همین علت است که بلیط های چارتری همانند بلیط های سیستمی از قیمت یکسانی برخوردار نیستند و دارای نوسانات قیمت بسیاری می باشند، به طوری که گاهی به شدت ارزان می باشند و برخی مواقع دیگر از بلیط های سیستمی نیز گران تر هستند. توجه داشته باشید این بلیط ها از نظر شرایط و امکانات طول سفر هیچگونه تفاوتی با بلیط های سیستمی ندارند و یکسان هستند.

قیمت بلیط چارتر

مسیرهای پرترددی مانند تهران، اهواز، مشهد، اصفهان و .. معمولا علاوه بر بلیط سیستمی دارای بلیط چارتر هستند. قیمت این بلیط ها با توجه به اینکه در چه ایامی از سال باشند و تعطیلات و مناسبت های خاص متفاوت هستند. به عنوان مثال قیمت بلیط های چارتر در تعطیلات ایام نوروز، مناسبت های مذهبی و ... که میزان تقاضا برای بلیط بیشتر می شود به شدت افزایش می یابد. به طوری که خرید بلیط های سیستمی به صرفه تر خواهد بود. اما گاهی اوقات نیز با نزدیک شدن به زمان پرواز بلیط ها با توجه به پیش بینی های انجام شده به فروش نمی رسند و شرکت های چارتر کننده به منظور جلوگیری از ضرر و زیان خود بلیط ها را با قیمت بسیار پایینی به فروش می رسانند تا تمامی صندلی ها پر شود. اصطلاحا به این بلیط ها بلیط های ارزان قیمت یا بلیط های لحظه آخری می گویند و در صورت رزرو نمودن آن ها می توان سفری کم هزینه را تجربه نمود.

 روش های کنسل کردن بلیط های چارتر

بلیط های چارتر دارای مزایا و معایب مختلفی هستند  و یکی از مهم ترین معایب آن ها عدم امکان استرداد می باشد. به همین دلیل اگر چه این بلیط ها دارای قیمت ارزان تری هستند اما مسافران باید توجه داشته باشند که در صورت تغییرات در سفر خود دچار ضرر مالی می شوند و مانند بلیط سیستمی بخشی از هزینه بلیط به آن ها پس داده نخواهد شد. به عبارتی کل هزینه بلیط سوخت می گردد. بنابراین خرید این بلیط ها با ریسک همراه است و تنها در مواقعی که از زمان دقیق سفر خود مطمئن هستید بهتر است بلیط های چارتر رزرو نمایید.

هر چند که این بلیط ها به عنوان غیر قابل استرداد به فروش می روند و معمولا تمامی شرکت های چارتر کننده  هیچگونه هزینه ای بابت استرداد بلیط به مسافران پس نمی دهند اما در مواردی که به هر دلیلی نتوانستید خود را به سفر برسانید و مجبور شدید آن را کنسل کنید از روش های زیر استفاده نمایید.

  • اصولا بلیط های چارتر غیر قابل استرداد هستند اما بهتر است با شرکت چارتر کننده تماس بگیرید و مشکلی که برایتان پیش آمده را توضیح دهید، زیرا برخی از این شرکت های چارتر کننده دارای قوانینی برای برخی از موارد خاص هستند و شاید توانستید مبلغی از هزینه کل بلیط را دریافت کنید.
  • یکی دیگر از روش ها برای حل نمودن مسئله استرداد بلیط چارتر یافتن شخص جایگزین است. در این صورت شرکت چارتر کننده مجددا مبلغی از شما خواهد گرفت و مالکیت بلیط را به شخص جایگزین منتقل می کند و مقداری از هزینه بلیط شما را پس خواهد داد. به طور کلی برای استرداد بلیط بهتر است تا یک روز پیش از سفر و در ساعات اداری اقدام نمایید.

 

دلایل عدم استرداد بلیط های چارتر

مهم ترین تفاوت بلیط های سیستمی و چارتر موضوع استرداد آن ها است. بلیط های سیستمی چون از خود شرکت ارائه دهنده آن به صورت لحظه ای رزرو و خریداری می شوند، بنابراین به راحتی می توان آن ها را کنسل نمود و با توجه به بازه زمانی که مسافر برای کنسلی اقدام می نماید مقدار هزینه ای که به عنوان جریمه از هزینه بلیط او کسر می گردد متفاوت خواهد بود.

اما بلیط های چارتر چون از پیش به صورت عمده خریداری شده اند دارای شرایط متفاوتی هستند و در صورتی که به هر علتی فروش نروند و یا کنسل شوند چون هزینه ها از قبل پرداخت شده اند شرکت چارتر کننده یا آژانس مسافرتی با خسارت بسیاری روبرو خواهد شد. به همین دلیل است که این بلیط ها قابلیت استرداد ندارند. در واقع یکی از دلایلی که بلیط های چارتر گاهی اوقات با قیمت بسیار پایینی ارائه می شوند جلوگیری از خسارت بیشتر می باشد. بنابراین در هنگام خرید بلیط چارتر توجه داشته باشید که مشخصات بلیط را به درستی وارد نمایید زیرا در صورت وجود اشتباه هزینه شما سوخت می گردد و مجبور هستید با پرداخت هزینه مجدد بلیط سفر خود را رزرو نمایید.

خرید بلیط چارتر

برای خرید بلیط چارتر همانند بلیط سیستمی علاوه بر مراجعه حضوری به آژانس های مسافرتی  سطح شهر می توان به صورت آنلاین نیز اقدام نمود. امروزه وب سایت های متعددی در زمینه خدمات سفر و فروش بلیط راه اندازی شده اند و هر کدام با ارائه بهترین خدمات سعی دارند نظر افراد بیشتری را به خود جلب نمایند. داشتن نماد اعتبار و سابقه درخشان در رابطه با این وب سایت ها برای داشتن خریدی آسان و مطمئن بسیار اهمیت دارد و یکی از بهترین وب سایت هایی که در این زمینه می توان از آن نام برد وب سایت مستر بلیط می باشد.

در این وب سایت با وارد نمودن مبدا و مقصد سفر می توان لیست کاملی از انواع بلیط های سیستمی و چارتری مشاهده نمود. مستر بلیط معمولا با تمامی شرکت های مسافربری و ایرلاین ها همکاری دارد و دیگر برای بازدید از بلیط هر یک از آن ها نیازی به مراجعه به وب سایت این شرکت ها نمی باشد، فقط کافی است به مستر بلیط مراجعه نمود.

در سایت مستر بلیط بخشی به بلیط های ارزان قیمت لحظه آخری اختصاص داده شده است و در صورتی که بتوانید در مورد زمان سفر انعطاف بیشتری داشته باشید قطعا می توانید در میان این بلیط ها بلیط مناسب را بیابید و سفری راحت و کم هزینه را تجربه نمایید. مسافرانی که بلیط سفر خود را به صورت آنلاین رزرو می کنند یک نسخه چاپی از بلیط آن ها به ایمیلشان ارسال می گردد که می توانند آن را چاپ نمایند و در هنگام مراجعه به فرودگاه ویا پایانه مسافربری و .. تحویل دهند تا بتوانند راهی سفر شوند.

اعتبار بلیط های چارتر

توجه داشته باشید که بلیط های چارتر به یک اندازه معتبر نیستند و در صورتی که مسافران بلیط چارتر را از یک چاتر کننده معتبرخریداری نکرده باشند احتمال دارد سفر آن ها با مشکلاتی همراه شود. بنابراین باید در میان تمامی شرکت های چارتر کننده معتبر ترین چارتر را انتخاب نمود تا بتوان سفری راحت و بدون استرس را تجربه کرد. با انتخاب شرکت های دارای نماد اعتماد  مسافران دیگر نگرانی بابت جعلی بودن بلیط و یا کنسل شدن ناگهانی بلیط نخواهند داشت. متاسفانه امروزه شرکت هایی در حوزه فروش بلیط چارتر وجود دارند که با ارائه بلیط جعلی کلاهبرداری می کنند و مسافران با خرید بلیط آن ها دچار ضرر و زیان می شوند، بنابراین توصیه می شود که در هنگام رزرو بلیط چارتر دقت کنید تا بتوانید بهترین شرکت چارتر کننده را انتخاب نمایید.

 

مسیرهای پرواز های چارتر

در حال حاضر نمی توان ادعا نمود که بلیط چارتر برای تمامی مقاصد داخلی و خارجی وجود دارد. اما با توجه به استقبال بسیار خوبی که از این بلیط ها صورت گرفته است روز به روز به تعداد مسیرهای مجهز به بلیط چارتر هستند افزوده می گردد، به طوری که در آینده ای نه چندان دور شاهد بلیط چارتر در بیشتر مسیرها خواهیم بود. از این رو مسافران می توانند با صرف هزینه ای کمتر سفری لذت بخش و به یادماندنی را تجربه نمایند. در حال حاضر مسیرهای مشهد، کیش، اهواز و تهران مسیرهایی هستند که معمولا در اکثر ایام سال علاوه بر بلیط سیستمی دارای بلیط چارتر نیز می باشند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار