telegram

چطور طلا از ارز جلو زد؟

افزایش قیمتی که به سبب وقایع غیراقتصادی دامنگیر بازارهای طلا و سکه و همچنین با نسبتی کمتر دامنگیر بازار ارز شد، سوالاتی را ایجاد کرد همچون اینکه چرا برخلاف انتظارها بازار طلا و سکه بیش از بازار ارز شاهد اوج‌گرفتن قیمت‌ها بود و اینکه این روند رشد قیمت‌ها در این دو بازار تا به کِی ادامه خواهد یافت و آیا می‌توان در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت انتظار بازگشت ثبات به این بازارها را داشته باشیم؟

به گزارش بنکر (Banker)، در رابطه با پاسخ به سوال اول، براساس آنچه در روند کار این بازارها مشاهده می‌شود و تصدیق برخی کارشناسان و فعالان این بازارها  برخی نظریه‌ها را می‌توان دخیل دانست.
 اولین نظریه  نفوذ بازارساز ارزی و مقابله فعالانه او با نوسان‌گیران است؛ درحالی ‌که در بازار سکه چنین امکانی از نگاه فعالان و کارشناسان وجود ندارد. بعدی این که نوسانات افزایشی طلای جهانی سرعت رشد قیمت سکه در بازار داخلی را بالا برده و سبب شده از روند رشد قیمت‌ها در بازار ارز پیشی بگیرد. سوم  اینکه حساسیت کمتری نسبت به معاملات سکه وجود دارد و این موضوع موجب می‌شود که خریداران بزرگ به این فلز گرانبها نسبت به دلار تمایل بیشتری داشته باشند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
نگاه بنکر