چقدر پول در بانک‏ هاست؟

طی یک سال گذشته پایه پولی ۲۸ درصد و میزان سپرده ‏های مردم در بانک‏ ها ۷ درصد افزایش یافته ‏است.

به گزارش بنکر (Banker)، این درحالی است که نرخ بهره ‏بانکی کاهش پیدا کرده ‏است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‏ دهد: «مانده سپرده‏ های بخش غیردولتی نزد بانک‏ ها و موسسات اعتباری غیربانکی به ۱۹۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به سال گذشته ۲۵.۱ درصد افزایش داشته است.

حجم سپرده‏ های بخش غیردولتی نزد بانک ‏ها و موسسات اعتباری غیربانکی در خردادماه سال گذشته، ۱۵۴۲ هزار میلیارد تومان بوده و در پایان سال گذشته نیز به ۱۸۲۸ هزار میلیارد تومان رسید. این آمار حاکی از رشد ۵.۶ درصدی سپرده‏ های بانکی غیردولتی نسبت به پایان سال گذشته است.

بر اساس این آمار، از مجموع ۱۹۳۰ هزار میلیارد تومان سپرده‏ های بخش غیردولتی نزد بانک‏ها، ۲۶۰ میلیارد تومان سپرده‏ های دیداری، ۱۵۳۰ میلیارد تومان سپرده‏های سرمایه‏ گذاری مدت‏دار، ۱۰۵ میلیارد تومان سپرده قرض‏ لحسنه و ۳۳ میلیارد تومان مربوط به سایر سپرده‏ ها بوده است.»

این اطلاعات نشان می‏ دهد اصلی‏ ترین بخش از منابع مالی شهروندان در بانک ‏ها ذخیره سرمایه‏ گذاری شده ‏است.

ریزش شاخص بورس طی یک هفته گذشته و افزایش گمانه‏ ها در مورد عقب‏گرد بازار سرمایه هم موجب می‏ شود تا انگیز‏ها برای ذخیره منابع در بانک ‏ها به نسبت دیگر بازارهای مالی شدت پیدا کند. این در حالی است که پیش‏ بینی می‏ شد با کاهش نرخ سود بانکی،‏ وضعیت سرمایه‏ گذاری در بانک‏ها به نسبت گذشته تغییر پیدا کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار